ארמון ביפו – בנק אנגלו פלשתינה

במסגרת אירועי “בתים במפנים” נפתח, פעם בשנה, לקהל הרחב אחד הבתים המרשימים ביפו. בנק אנגלו פלשתינה. אלא שהייעוד הראשוני של הבית לא היה מסחרי אלא בית מגורים שנראה כמו ארמון – וכך שוחזר.

בואו לסיור בפנים

התקופה היא שלהי המאה ה 19, שבה מתחילים לבנות מחוץ לחומות יפו. כחלק משורת מבנים שהוקמו על תוואי החומר ובחפיר של העיר העתיקה, נבנה גם הבית הזה. במקורו הוא נבנה למשפחה עמידה מיפו ולכן הותאם לאורח חייה. במרכזו, אולם גדול ומפואר המיועד לאירוח. יוקרתו מצטיינת, בין היתר, בזכות רצפת השיש בצורת המעוינים, האביזרים וחלונות הקשתות. האולם המרכזי גדול ורחב ידיים כך שיכול להכיל קהל רחב לאירוח. סביבו חדרי הסבה בהם השתמשה בעבר המשפחה.

לימים הפך המבנה לסניף הראשון של בנק אנגלו פלשתינה, היום בנק לאומי. ואולי הבנק זכור בעיקר בזכות אירוע אחד חשוב. הערבויות והליווי הפיננסי שהבנק נתן להקמתה של השכונה היהודית מחוץ ליפו, “אחוזת בית”, לימים העיר תל אביב.

שחזור הבית משקף את התקופה שבה התגוררה בו המשפחה. כמה מתוך האלמנטים השזורים שם בקפדנות ניתן ליישם גם בבתים שלנו.

שילובי צבעים
ורוד עתיק וירוק בקבוק הם הצבעים הבסיסיים השולטים בבית. משולבים בטקסטיל הנכון ובעיצוב שחוצה חדרים, שני הצבעים האלו מייצרים יוקרה נעימה. לא כזו שמנקרת את העיניים אלא כזו שנעים להיות בתוכה. כך מרגישים כשמצד אחד רואים ספת קטיפה בצבע עמוק, וזה גם צבע הקיר בחדר מאחוריה.

שימוש בעץ
ישנם חומרים שעובדים מאוד טוב ביחד. בבית הזה יש הרבה עץ אך לא בצורה מוגזמת. פעם הוא בשולחן האוכל המאסיבי במרכז החלל, פעם הוא במשקופי הפתחים, ובפעמים אחרות הוא בצבעים דהויים בחלק מהרהיטים. בבתים רבים אני פוגשת עץ אלון בגוון הטבעי שלו או בגוון המולבן. בבית הזה העזו עם שימושים וצבעים אחרים של עץ.

פרטים… פרטים… פרטים
אגרטל ענק עם פרחים סגולים על שרפרף בכניסה לבית, סוקולנטים שתולים בתוך כוסות נחושת על שולחנות הקפה, גופי תאורה קריסטליים עגולים ושקופים, מיקום הרהיטים שחודשו ביחס לפתחים… בבית הזה יש חשיבה רבה על הפרטים ועל התרומה של כל אחד מהם למכלול התחושה שנוצרת. כך ניתן לעשות גם בסביבה הפרטית שלנו. לחשוב על קונספט כדי שהפרטים שאיתם נלביש את הבית יהיו קשורים בניהם ויוסיפו לאווירה שנרצה ליצור.

איך לעצב שולחן בסלון

פוסטים קשורים

לא נמצאו תוצאות.

תגובה 1. השאר/י חדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט