ירושלים של אנשים

ביום הולדתי ה 50 בחרתי לטייל בעיר הכי יפה בעולם. ירושלים עתיקה, אלא מה?
אפשרויות הטיול שם הן בלתי מוגבלות. כל אחד יכול למצוא משהו שהוא אוהב בעיר הזו. כמעצבת פנים, היה כמעט ברור שאחפש אתרים עם ערך אדריכלי או עיצובי. בפועל, מצאתי עיר אחרת. ירושלים של אנשים.

הנה קצת ממה שראו עיני

קרמיקה ארמנית ייחודית בכחול לבן

כולנו מכירים את הקערות הכחולות המצוירות שנמכרות בשוק בעיר העתיקה. אנחנו מכירים פחות את הסיפור שמאחוריהן. בתקופת המנדט בא"י, הבריטים הביאו לארץ 3 משפחות של ארטיזנים ארמנים לחדש את אריחי מסגד כיפת הסלע. בפועל, השיפוץ לא התקיים אולם המשפחות התישבו בעיר העתיקה. הן המשיכו לעסוק באומנות הייחודית שלהן, ייצור האריחים עם העיטורים הכחולים. לימים, המשפחות לא שרדו בארמניה אלא קיימות רק פה, בירושלים.
אחת מהן היא משפחת סנדרוני, שלה בית מלאכה מול הכנסייה הארמנית. אם כבר ירושלים של אנשים, אז בתוך בית המלאכה פגשה אותי ווניה. היא אחת מבנות המשפחה. בשמחה רבה היא ערכה לי סיור בבית המלאכה. תוך כדי הסבירה איך הם מציירים על הקרמיקה ומייצרים את הכלים והאורנמנטים הייחודיים שלהם.

עמדת הצלב

ממש בלב הרובע היהודי נמצא מתחם יווני אורטודוקסי. במתחם גרות מספר קטן של משפחות. בנוסף יש כנסיה שמנוהלת ע"י שתי נזירות ומגדל ובראשו צלב. מסתבר שבמלחמת העצמאות למגדל עם הצלב הייתה חשיבות אסטרטגית ללחימה והיא היוותה עמדה לצלפים.
הכנסייה צנועה, קטנה ומשוקמת. יש בה ציורים ודיוקנאות שחודשו לאחרונה. עבודת שחזור מאוד מרשימה בעיני. את הסיור במתחם עשתה לנו אנה, בחורה אוסטרלית שמתמחה להיות נזירה. אם כבר ירושלים של אנשים, אנה היתה אחת מהן. הסבירה בסבלנות על הכנסיה ולמה בחרה לבוא לגור פה. אגב, חוגגות יומולדת (הלועזי) באותו התאריך.

בית כנסת החורבה

אולי המבנה הכי מרשים ברובע היהודי. ממליצה מאוד להכנס (בתשלום) כדי לראות את המבנה מבפנים, וגם לעלות לתצפית. לא אכנס להיסטוריה של בית הכנסת. היא עשירה ומפוארת ומקבילה להסטוריה של העיר העתיקה. אותי בעיקר הרשים הגובה של החלל הפנימי וקישוטי הקיר. ממליצה על תצפית מהמרפסת שסביב הכיפה.  360 מעלות של ירושלים.
העליה לתצפית היא דרך מדרגות ברזל לוליניות וצרות. שאלתי את עצמי מדוע בנו שני גרמי מדרגות צרים כל כך? התשובה היא כנראה מקור ההשראה של המבנה – הכיפה והפאות שהן סמל היכר של היהדות החרדית. גג המבנה הוא כיפתי והמדרגות הן הפאות.
ואם כבר ירושלים של אנשים, מחוץ לחורבה פגשנו במדריך טיולים מרתק שיודע לספר סיפורים קטנים ומיוחדים על הרובע היהודי בכל מיני תקופות בהיסטוריה

ובלי קשר, כל שיטוט בסמטאות, ובחצרות הפנימיות בעיר העתיקה הוא חגיגה לשוחרי אדריכלות ועיצוב.
מה האתר המרשים בעינכם בירושלים העתיקה?

 


למבחר פרויקטים שעיצבתי – לחץ כאן
בואו נכיר עוד קצת. הנה כמה מילים עלי – לחץ כאן

דנה מורן מעצבת פנים – חברת ארגון מתכנני ומעצבי הפנים

, , , , , , , , , , , ,
זכרונות מאפריקה – מנקודת מבט של מעצבת
יריד צבע טרי – חומרים וטכנולוגיות

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט