זכרונות מאפריקה – מנקודת מבט של מעצבת

חלק מהילדות שלי העברתי בניירובי, בירת קניה. ספגתי בה חוויות שמיוחדת רק ליבשת הזו. מראות, נופים, תרבות, שפה, ריחות, פשטות… עד היום יש למזרח אפריקה פינה חמה אצלי בלב.

בשבוע שעבר ביקרתי בטנזניה. הרבה מחוויות הילדות חזרו ושבו. מצאתי את עצמי שואבת מחדש את כל מה שהכרתי מאז. אולם הפעם, לא יכולתי שלא לשים לב לעיצוב. עיצוב מאפריקה עם הצבעוניות וההשראה מנקודת מבט של מעצבת פנים. הנה כמה מהמראות שאספתי:

שימוש בחומר גולמי

בהעדר טכנולוגיות מתוחכמות, עיצוב הפנים של המקומות שביקרנו בהם משתמש ברובו בחומרי הגלם כפי שהם. למשל עץ. השימוש בו הוא בענפים ממש ולא בפלטות מתועשות. לכן, לוגים של עץ משמשים למעקות של מדרגות, לקורות תומכות, ולריהוט. ככלל, עשה רושם שהעיצוב באפריקה מושתת על התוצרת המקומית. אחד מהחומרים הכי נפוצים הוא קש. זהו חומר הגלם שמשמש לקירוי גגות, לריהוט ולשטיחים. דוגמא נוספת זה חיפוי של תקרה באריחים שעשויים מעלי בננה.
הכל בפשטות האופיינית ליבשת שלא התפתחה יותר מדי. מצד שני, הפשטות הזו מאוד אסטטית ולא צעקנית.
גם רצפת האבן, אינה מסותתת לאריחים רגילים. למשל, לובי כניסה או חדר אמבטיה שמרוצף באבני מדרך. אלו אגב, גם משמשות לחיפוי קיר. בדיוק כך. פרוסות פרוסות עם מלט בניהן.
אבן ועץ למעשה, הם חומרי הגלם העיקריים שאיתם מעצבים את המבנים.

צבעוניות של אדמה

בין אם זה קשור לשמש (בערך 12 שעות אור כל השנה) או לאדמת החמרה, הצבעוניות של הקירות היא מהמשפחה הזו. כתומים, צהובים בגוון של חרדל ואפורים דהויים. צבעוניות שחזרה על עצמה גם בחוץ המבנים וגם בפנים. לעיתים רק חלק מהקירות היו בצבעים האלו לשם הדגשה. במקומות אחרים מצאתי שטחי קיר גדולים מאוד צבועים בחום-צהוב הזה. הכל נכון, כמובן, לבתים הבנויים. הבתים של השבטים היו עשויים מהאדמה עצמה, ושוב, קש בגג.

חזרתיות ודוגמאות

אפריקה היא יבשת של טקסטורות. למשל, דוגמת עור חיות הבר, כמו הזברה והג'ירפה שכל כך מזוהים איתה. אלו הם כמובן מקור השראה כמעט לכל דבר. ממסעד של כסאות עד לתיקים ולריפודים. יפה לראות איך הצורות האלו הן מקור השראה גם לגרפיקה אחרת של עיגולים ופסים יותר מפותלים. אבל אפריקה היא גם יבשת של צבעוניות ודוגמאות זוויתיות שחוזרות על עצמן. קוים מאוד גסים ואלכסוניים שפוגשים בבדים, בציורים, בכתב, בכלים ואפילו במזכרות. לא מפחדים שם מצבע. כל הערבובים והשילובים מתאימים. בעיקר באומנות יש שימוש בצבעים עזים. לעיתים רואים גם שימוש בצבעים רכים יותר.

השילוב של כל שלושת אלו, חומרים טבעיים, צבעוניות, דוגמאות וטקסטורות, נותנים את התחושה היפה של העיצוב מאפריקה. עיצוב פשוט במיטבו


למבחר פרויקטים שעיצבתי – לחץ כאן
בואו נכיר עוד קצת. הנה כמה מילים עלי – לחץ כאן

דנה מורן מעצבת פנים – חברת ארגון מתכנני ומעצבי הפנים

, , , , , , , , , , ,
עיצוב מעשי – נדב כספי
ירושלים של אנשים

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט