שיפוץ מטבח כפרי

הבית:
בית פרטי בצור יגאל, בן 20 שנה

התכנון והעיצוב:

בבית הזה, המטבח ממוקם בחדר נפרד בכניסה לבית. הוא אינו חלק מחלל פתוח כפי שאנחנו רגילים לראות היום, אלא באזור משלו. מה שמחבר אותו לשאר החלל הציבורי הוא מפתח גדול, מאין חלון, שקיים מעל דלפק. בזכות המפתח הזה קיים קשר עין בין המטבח לבין הכניסה, גרם המדרגות ואזור הסלון.

אחת המטרות של השיפוץ היתה לרענן את המראה של המטבח. המטבח היה בן 20, בגיל הבית, ורצינו לתת לו מראה של מטבח כפרי שמתאים לימינו. לתת לו מראה נוח ומזמין. בד בבד, לשפר את הפונקציונליות של המטבח.
מטרה נוספת היתה ליצר איזו הפרדה בין המטבח לשאר הבית. ברור היה שזה לא יכול להיות קיר שינתק את המטבח. זה צריך להיות אלמנט אחר.

אחת המגבלות היתה להשאר בסגרת תקציבית נמוכה. לכן הוחלט לנסות לשמר כמה שיותר פונקציות של המטבח הקיים. למשל, שמרנו על רוב הארונות, על משטח העבודה ואפילו על הכיור. בנוסף, ישנו עמוד תמך בקרבת המטבח. אותו לא ניתן להסיר או להזיז.

בתכנון החדש נעשו שינויים מינוריים במיקום הארונות. המקרר זז לקיר נגדי. התווסף ארון מזווה על מנת להגדיל שטח אחסון. שאר החזיתות הוחלפו לחזיתות בצבע כחול קרח עם תוספת שנותנת מראהשל מטבח כפרי. במקום קרניז עליון, נעשתה הנמכת תקרה עם גבס. בתוכה הושקעו גופי תאורה

מחיצה מעוצבת להפרדה

לשם ההפרדה בין המטבח לכניסה הוחלט ליצור מחיצת עץ דקורטיבית שעוצבה במיוחד עבור מטבח זה. מקור ההשראה הוא הצורות הגיאומטריות שמזכירות את האריחים המצוירים של פעם. המחיצה מורכבת משלוש יחידות שונות. בכל אחת מהן, קיימות אותן צורות גאומטריות בסידור שונה. היחידות הורכבו ברווחים שווים ובכך, כם הרווח בניהם, מרגיש כמו חלק מהמחיצה. לאלו הנכנסים אל הבית, המחיצה מהווה הפרדה והעין לא נמשכת יותר לתוך המטבח. אלו שיושבים במטבח, עדיין יכולים לראות מה קורה בבית ולהרגיש חלק ממנו.
בהתחשב בעמוד התומך בקרבת המטבח, נוצרה נישה של מדפים לאביזרי חן.

במקביל שופצו בבית גם חדרי הרחצה וגרם המדרגות

 

ריצוף וכלים סניטרים: רצף
נגרות מטבח: KaBox
אביזרים: אוסף פרטי


לתמונות של לפני / אחרי והסבר על תהליך החשיבה שהוביל לתכנון, ניתן לצפות בהרצאה שלי מתוך תערוכת HomeExpo 2020

דנה מורן – מעצבת פנים. חברה בארגון מתכנני ומעצבי הפנים בישראל

הדירה המהירה
סלון שהוא חדר מגורים
תפריט