מחיצות בין חללים

במוזיאון תל אביב לאמנות הציגו בעבר את התערוכה “17 מחיצות”. התערוכה ריגשה אותי מאוד. האחים האומנים רונאן וארוון בורולק מפאריז הראו 17 אפשרויות ורעיונות של מחיצות מחומרים לא שיגרתיים כמו זכוכית, קרמיקה, עץ, פלסטיק, טקסטיל ועוד.

אולם התחושה לא היתה של עוד מוצג מוזיאוני יפה, אלא של משהו שאפשר ליישם גם בבית.
עיצוב פנים מודרני דורש מאיתנו ליצור מחיצות בין חללים שונים. לרוב כשרוצים לתחום אזורים שונים בתוך חלל גדול. למשל הפרדה בין אזור פרטי לאזור ציבורי. או הפרדה בין פינת עבודה כשהיא חלק מהסלון. השאלה היא איך מייצרים מחיצות פנים דקורטיביות ופונקציונליות.

הנה כמה רעיונות:

קיר נמוך

זו אולי האופציה הראשונה והקונבנציונלית ביותר. קיר שלא מגיע עד התקרה. הוא רומז שיש משהו מאחוריו ובכל זאת מיצר את ההפרדה. מעל קיר נמוך אפשר לשים מדף עץ או עציץ משתפל. אפשר גם להשאיר אותו חשוף כמו שהוא. כשיש חלל גבוה, קיר נמוך בגובה 180 ס"מ הוא כמו מחיצה. קצה הקיר הוא מעל גובה העיניים אבל לא מגיע לתקרה. לכן נשארת התחושה של החלל הגדול.

משרביה

אלו הן מחיצות בין חללים המוכרות מתרבות האיסלם. מאוד ישימות גם בבתים שלנו. המשרביה היא סוג של מחיצה מעוצבת באלמנטים מחוררים. דרכם יכולים לחדור אוויר ואור או שהם מסתירים מה שמאחוריהם. היו משתמשים בהם לחירור מעקות בנויים על הגגות. כך שאפשר לישון על הגג ולהנות מבריזה. הרבה פעמים אנחנו רואים משרביות כחלק מערבסקות ועיטורים במסגדים. הן נועדו גם להסתיר את הנשים. אבל עדיין לאפשר להן לראות מה קורה באולם המרכזי. קצת כמו “עזרת נשים” שלנו. בבית ניתן להפריד בעזרתן אזורים שונים, לעיתים אפילו באותו החדר.

ספריה

מחיצה של מדפים היא מאוד אלגנטית ושימושית. כאשר המדפים פתוחים משני הצדדים, נוצר חלל שמצד אחד הוא אינטימי ופרטי, ומצד שני הוא חלק מהחדר הגדול. הספרים והחפצים שיש על המדפים נותנים את תחושת ההסתרה. בו בעת הם מוסיפים הרבה צבע לסביבה. סיפריה היא אלמנט מאוד מרכזי. חשוב שתהיה מתוכננת היטב ובהתאמה לחללים שאותם היא מפרידה.

אילו מחיצות יש אצלכם בבית?


למבחר פרויקטים שעיצבתי – לחץ כאן
בואו נכיר עוד קצת. הנה כמה מילים עלי – לחץ כאן

דנה מורן מעצבת פנים – חברת ארגון מתכנני ומעצבי הפנים

, , , , , , ,
עיצוב דירות – עם צמחיה
פורמייקה או צבע בתנור

פוסטים קשורים

2 תגובות. השאר/י חדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט