תכנון אי למטבח – מקומות ישיבה

כשמתכננים אי למטבח, כמה מקומות ישיבה כדאי שיהיו סביבו?
כמובן שאין לזה תשובה אחת. זה תלוי בהרבה משתנים.
חשוב להכיר אותם ולדעת לתכנן אי למטבח כך שיהיו בו מספיק מקומות ישיבה. והעיקר, שאפשר יהיה לשבת בצורה נוחה. הנה כמה נקודות למחשבה.

כמה אנשים יושבים באותו הזמן

זו אחת השאלות החשובות. לפעמים הישיבה על האי היא לארוחות קצרות. ככה אני קוראת לאותם רגעים שאנחנו יושבים שניה עם הקפה של הבוקר והעיתון. או כשהילדים אוכלים קורנפלקס לפני בית הספר. בדרך כלל זו ישיבה לכמה דקות וזהו. זה יכול להיות גם לחטוף משהו קל בצהריים.
במקרים האלו, לא כל בני הבית מגיעים לאכול ליד האי באותם הזמנים. בבית כזה, אפשר לתכנן מעט מקומות ישיבה. כלומר, פחות כסאות מאשר מספר הדיירים בבית.

צורת הישיבה

צורת הישיבה הכי נוחה לנו היא כזו שבה אנחנו רואים אחד את השני. אם נשווה את זה לבילוי בבר, אז אנחנו מעדיפים לשבת בפינה. מאונכים אחד לשני. ישיבה שבה רואים אחד השני. יותר נוח לייצר ככה שיחה. אותו הדבר צריך להיות גם בישיבה סביב האי.
אם נשב בשורה אחת, לא יהיה קשר עין בין האנשים. לכן נשתדל לתכנן את מקומות הישיבה כך שלפחות כסא אחד מאונך לשניים האחרים. ישיבה בצורת האות ר.
מצד שני, בדירה אחרת שעיצבתי, הדיירת ביקשה שכל הנכדים יוכלו לשבת מולה באי. במקרה הזה, שורה של כסאות מתאימה מאוד.
עוד נקודה שניקח בחשבון.
האי, לרוב, הוא בגובה של משטח העבודה. גובה של 90 ס"מ מהרצפה. כדי לשבת סביבו צריך כסאות בר. לאנשים מבוגרים לא תמיד נוח לשבת בגובה כזה. ולכן, כחלק מתכנון אי למטבח, נעדיף להתייחס לשני גבהים. האחד, שמותאם לעבודה. השני, שמותאם לישיבה (75 סמ מהרצפה).

קרבה לפינת אוכל

ואולי בכלל לא צריך לתכנן מקומות ישיבה על האי?
בהרבה בתים החלל המרכזי, של הסלון והמטבח, כולל גם את פינת האוכל. לרוב, היא אפילו די קרובה למטבח. לכן, לא תמיד צריך כפילות של כסאות.
בדירות שבהן החלל המרכזי לא מאוד גדול, אני ממליצה לוותר על מקומות ישיבה באי. אם פינת האוכל קרובה, אפשר לאכול בה ולאו דווקא סביב האי. הישיבה תופסת מקום ומגדילה משמעותית את גודל האי. מגדילה את הנפח שהוא תופס. ללא ישיבה, נוכל לצמצם אותו. כך החלל המרכזי לא ירגיש חנוק וצפוף עם הרבה רהיטים.

כמה מקומות ישיבה יש אצלכם במטבח?


למבחר פרויקטים שעיצבתי – לחץ כאן
בואו נכיר עוד קצת. הנה כמה מילים עלי – לחץ כאן

דנה מורן מעצבת פנים – חברת ארגון מתכנני ומעצבי הפנים

, , , , , , , , , , ,
תחושת מרחב עם אור טבעי
ספות לסלון – עושים שילובים

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.

תפריט